11 film Altın Portakal’dan çekildi

Gezi Belgeseli’nin Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılarak sansüre uğraması üzerine belgesel yarışmasındaki 15 filmden 11’i de festivalden çekildi. 11 Filmin festivalden çekilmesiyle Ulusal Belgesel Film Festivali iptal edildi

11 film Altın Portakal'dan çekildi

Reyan Tuvi’nin yönettiği, daha önce İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde gösterilen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı Gezi Belgeseli’nin Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılarak sansüre uğraması üzerine, 10 jüri üyesinin ardından belgesel yarışmasındaki 15 filmden 11’i de festivalden çekildi. 11 Filmin festivalden çekilmesiyle Ulusal Belgesel Film Festivali iptal edildi.

Yapımcı ve yönetmenler açıklama yayınyalarak festivalden çekilme nedenlerini bir metinle duyurdu:

“51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetimine ve Kamuoyuna;

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ön-jürisi tarafından yarışma bölümüne seçilen belgesel filmlerimizin TCK’ ya göre değerlendirilmiş olması ve ardından bir arkadaşımızın filminin sansür mekanizmasına takılarak yarışma dışı bırakılmasıyla başlayan kriz, festival yönetimince son ana dek sorumluluk üstlenmeyen ve polemiklere sebebiyet veren bir tarz ile yönetilmiştir. En başından beri asıl meselenin filmlerimizin TCK maddelerine göre değerlendirilmesi, sansürün meşrulaştırılması sorunu olduğunu söylememize rağmen, sinema dünyasını bölen, spekülasyonların ve manipülasyonların etkin olduğu bir tartışma ortamı yaratılmıştır.

Bizim, festivalin yapılabilmesine dair beklentilerimiz gerçek anlamda festival yönetimince karşılığını bulmamıştır. Yapılan son açıklamanın da meselenin özünü çözmeye dair olmadığını büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık.

Festival yönetiminin TCK uygulamalarına dair net bir özeleştiri vermemesi, bizim açımızdan, gelecekte yapılacak olan festivallerde de filmlerimizin bu maddelere göre müdahale görebileceği anlamına geliyor.

Festivale sayılı günler kala sorunun doğru anlaşılması ve çözülmesi yönündeki umudumuzu yitirmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Festivalin gerçekleşmesini çok önemli buluyoruz fakat filmlerimizin sansür mekanizmaları yaratılarak değerlendirilmemesini ve sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını her şeyden daha çok önemsiyoruz.

Aşağıda imzası olan, Ulusal Belgesel Yarışma bölümünde yer alan yönetmen ve yapımcılar olarak filmlerimizi festivalden çektiğimizi üzülerek bildiriyoruz.

Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz – Ben Bir Slogan Buldum Anem Benim Yanımda
Devrim Akkaya, Cem Doruk – Diyar
Yasin Semiz – Eymir Neden Paylaşılamadı?
Zeynel Koç, Cenk Örtülü – Kêl / O İklimde Kalırdı Acılar
Emel Çelebi – Külkedisi Değiliz
Cem Kaya – Motör
Ender Yeşildağ – Sessiz Çığlık
Güliz Sağlam, İlker Berke – Tepecik Hayal Okulu
Ahmet Yurtkul- Uzak
Reyan Tuvi – Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek
Deniz Yeşil – Yollara Düştük”

Birgün haberi