Başkentlilerin hafta sonlarında şehir stresinden uzaklaşmak için akın ettiği Eymir Gölü belgesel oldu. Gölün tarihini de anlatan belgesel mart ayında gösterime girecek.

ODTÜ öğrencisi Yasin Semiz’in yönetmenliğini üstlendiği “Eymir Neden Paylaşılamadı?” belgeseli mart ayında izleyiciyle buluşacak. İlk gösterimin ODTÜ’de yapılacağı belgeselde Eymir Gölü’nün eski hali ve tarihçesi, ağaçlandırılması, göl şenlikleri, göldeki spor aktiviteleri, bilimsel çalışmalar ve son dönemdeki yapılaşma baskısı işlendi. 55 dakika uzunluğunda ve HD formatında çekilen belgeselin hazırlıkları 2012 yılının sonlarında başladı. Çekimleri 18 ay süren belgeselde ODTÜ öğretim üyeleri ve STK’lardan birçok isimle röportajlar da yer alıyor.

HAFTA SONLARININ VAZGEÇİLMEZİ

ORAN semtindeki TRT Genel Müdürlüğü’nün arkasında bulunan Eymir Gölü, Başkentliler’in hafta sonu kaçış rotaları arasında bulunuyor. Gölün çevresindeki yaklaşık 13 kilometrelik yolda yürüyüş yapan, bisiklete binen Ankaralılar, aileleri ile birlikte keyifli vakit geçiriyor. Çeşitli restoran ve büfelerin bulunduğu göl çevresinde hafta sonları yaya ve bisikletlilerin rahat hareket edebilmeleri için araç girişine izin verilmiyor. Göl etrafına ulaşmak isteyen Ankaralılar, ring servisleri ile büfe ve restoranların bulunduğu bölümlere taşınıyor.

Eymir Gölü Belgesel Oldu (Hürriyet Gazetesi haberi)